„GrajEwo Jazz Festiwal” - Najbardziej energetyczny Jazz Festiwal w Polsce już za nami
W grajewskiej restauracji Balton 26 sierpnia 2021 roku odbyła się pierwsza edycja „GrajEwo Jazz Festiwal”. To wydarzenie o wyjątkowym charakterze, tworzone przez ludzi z pasją, którzy nie boją się realizować swoich marzeń, zgromadziło miłośników Jazzu nie tylko z Grajewa, ale również innych miast Polski. Hasło festiwalu „Najbardziej energetyczny Jazz Festiwal w Polsce” nie jest przypadkowe. Nawiązuje ono do zaangażowanych w organizację przedsiębiorstw energetycznych. Wydarzenie to zostało stworzone w partnerstwie publiczno-prywatnym Miasta Grajewo i Grajewskiego Centrum Kultury z Restauracją & Hotelem BALTON oraz partnerami strategicznymi Mazowieckim Klastrem ICT (Krajowy Klaster Kluczowy) i Klastrem Energetyczne Grajewo przy wsparciu licznego grona mecenasów i sponsorów.
W nawiązaniu do nazwy miasta oraz legendy z tym związanej, w tym roku na festiwalu gościły artystki o imieniu Ewa. Przybyli goście, którzy wypełnili salę po brzegi mogli rozkoszować się Jazzem w wykonaniu Izy Ewy Zając, Ewy Bem oraz Ewy Urygi. Wieczór poprowadziła Anna Popek – dziennikarka i prezenterka telewizyjna.
Festiwal otworzyli Burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski wraz z Dyrektorem Grajewskiego Centrum Kultury Tomaszem Dudzińskim oraz właścicielką Restauracji Balton Augustyną Wiszowatą.
Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Iza Ewa Zając z zespołem. Muzyka płynąca ze sceny w połączeniu z jazzowym śpiewem wokalistki wprowadziły zebranych w odpowiedni nastrój i przygotowały na koncert kolejnej wokalistki. Była nią legenda polskiej sceny jazzowej Ewa Bem, która otrzymała owacje na stojąco już przed występem. Jak się okazało w trakcie koncertu były one jak najbardziej zasadne. Koncert zakończyła utworem autorstwa Wojciecha Młynarskiego pt. „Wszystko mi mówi że mnie ktoś pokochał”, który poderwał publiczność z krzeseł. Warto wspomnieć, że to jeden pierwszych koncertów artystki po przerwie. W zespole towarzyszył jej Andrzej Jagodziński, jeden z najbardziej rozpoznawalnych pianistów jazzowych w Polsce. Muzycznie wieczór zakończyła Ewa Uryga wraz ze swoim trio, bytomska wokalistka jazzowa. Energetyczna muzyka zespołu i śpiew artystki oraz jej kontakt z publicznością sprawiły, że mimo późnej pory i piątej godziny festiwalu nikt nie odczuwał zmęczenia i znużenia. Każda z artystek po swoim koncercie została uhonorowana gromkim aplauzem publiczności, kwiatami i maskotką grajewskiego wilka wręczonymi przez organizatorów festiwalu.
Na zakończenie organizatorzy wręczyli podziękowania Mecenasom i Sponsorom, bez których ten festiwal, by się nie odbył. Byli to mecenasi: Quality Monika Lipska Grajewo, Space Bridge Sp.zo.o. w Lublinie, Energotechnika Sp.zo.o. w Warszawie, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Grajewie, Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie; Sponsorzy główni: Grupa Agrocentrum w Łomży, Gina Sp.zo.o w Grajewie (Intermarche Grajewo), Energo Sp.zo.o. w Bielsku Podlaskim, Piromis Sp.zo.o. w Białymstoku, Vinger Sp.zo.o. w Białymstoku; Sponsorzy: Poweroil s.a. w Grajewie, Krex Sp.zo.o. w Bielsku Podlaskim. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, wrotapodlasia.pl, Muzeum Jazzu, radiojazz.fm, Jazz Forum, Jazzpress, grajewo24.pl, e-grajewo.pl. Dziękujemy też wszystkim uczestnikom tego wydarzenia za to, że w tak wyjątkowym towarzystwie wspólnie mogliśmy „Wyzwalać energię ludzi”.
Wydarzenie to pokazało, jak ważna jest współpraca międzysektorowa, która może zaowocować wydarzeniami o randze ogólnopolskiej. Dzięki temu wydarzeniu miasto stało się ważnym miejscem na jazzowej mapie polski. Jak zapewniają organizatorzy GrajEwo Jazz Festiwal będzie kontynuowany w przyszłości.