Grajewska Izba Historyczna wspólnie z Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku zaprasza do udziału w projekcie popularyzującym tkaninę ludową.
W ramach projektu chcielibyśmy zaprezentować tkaniny, które w wielu podlaskich domach można spotkać, a które dawniej stanowiły podstawowy element posagu, czy wyposażania mieszkania. To ostatni moment by dokumentować tkackie rzemiosło, powszechne dawniej na całym obszarze północno-wschodniej Polski. Na tych terenach popularne były tkaniny przetykane-radziuszki, wybierane- perebory, sejpaki, krajki, tkaniny dwuosnowowe tkane na krosnach ręcznych do nich chcemy dotrzeć.
Być może ze starym dywanem, krajką czy kapą wiąże się ciekawa historia, może jest dziełem kogoś z rodziny, posagiem, a może to spuścizna po dziadkach? Czekamy na Wasze tkaniny i opowieści z nimi związane.
Jeśli masz w zakamarkach szafy lub na dnie kufra tkaninę ludową, chcesz dowiedzieć się o niej więcej oraz wypożyczyć ją na wystawę czasową, zapraszamy do kontaktu.
Tkanina ludowa z naszych domów - Grajewo
Tkanina ludowa, która niejednokrotnie schowana była w szafach czy kufrach, wychodzi znów na światło dzienne. Niedoceniana przez długi czas zyskuje obecnie nową wartość. Dawniej nie brakowało domów, w których królowało krosno tkackie. Tkaniny stanowiły część posagu ślubnego, były elementem dekoracji domu i wyjątkowym prezentem. Ich powszechność i dostępność dla wszystkich przysłoniła myślenie o nich jako o dziełach sztuki. Odkrywane na nowo motywy zdobnicze i zestawienia kolorystyczne to przejaw dużego artyzmu tkaczek i docenienia ich wyjątkowej pracy. Sama technika i pomysłowość niektórych rozwiązań to doskonały przykład, że nawet prosty warsztat może zachwycać kunsztem wykonania.
Prezentacja tkanin ludowych z zasobów mieszkańców pozwoli przyjrzeć się im ze współczesnej perspektywy, na nowo odszyfrować wysnute wzory i poszukać odniesień do obecnego designu. Prace na co dzień schowane w szafie zostaną zaprezentowane tak, by ukazać ich ponadczasowe piękno. To również uhonorowanie tkaczek, często anonimowych, i docenienie czasu poświęconego na wykonanie dywanu dwuosnowowego czy kilimu.
Wystawie towarzyszyć będzie opowieść o tkaninach, przeplatających się motywach zdobniczych, technice ich wykonywania i ciekawych zwyczajach z nimi związanych. Poprowadzi ją Krystyna Kunicka – pasjonatka tkaniny ludowej i inicjatorka warsztatów tkackich, szlaku rękodzielniczego „W krainie wątku i osnowy”, projektu „Podlaskie sploty” i „Festiwalu Tkactwa”. Jej praca zawodowa w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku cały czas oscyluje wokół tematyki związanej z twórczością ludową.
Wernisaż będzie też miejscem spotkania z ludową tkaczką. Specjalnie rozstawione tradycyjne krosno stanie znów w centrum uwagi. Będzie można podpatrzeć przez jej ramię, jak fragment po fragmencie wątek przeplata się przez osnowę tworząc wzór wykreowany w wyobraźni mistrzyni.
Nie zabraknie odniesień do inspiracji ludowym wzornictwem i prezentacji współczesnych prac, w których ludowe tkaniny grają pierwsze skrzypce. Jednocześnie są to rzeczy praktyczne, których piękno będzie można podziwiać. Zestawienie w jednej przestrzeni starych tkanin ze współczesnymi dziełami codziennego użytku pokaże, jak tradycja może przeplatać się ze współczesnością.
Grajewska Izba Historyczna, ul. Legionistów 9
tel. 86 272 20 04, email: poczta@gih.grajewo.pl
Więcej informacji, a także przykłady tkanin, których poszukujemy na stronach internetowych: www.gckgrajewo.pl oraz www.gih.grajewo.pl