Właśnie udało nam się pozyskać wyjątkowy eksponat do zbiorów naszego Muzeum Historycznego w Grajewie (Grajewska Izba Historyczna). A jest nim mozaika z podestu ganku wejściowego z dworu w Glinkach. Jeszcze przyjdzie czas na dłuższą opowieść, więc dziś tylko garść faktów.
Duży murowany dwór w Glinkach został wybudowany pomiędzy 1872 a 1883 r. przez ówczesnych właścicieli majątku Glinki - Maurycego Przyjemskiego i Walerię Białosuknię. W drugiej połowie lat dwudziestych XX w. kolejni właściciele Zygmunt Przyjemski z żoną Wandą Siemiradzką (córką sławnego polskiego malarza Henryka Siemiradzkiego) nieco go przebudowali. To właśnie wówczas, pod kierunkiem ówczesnego architekta powiatowego Zygmunta Czaykowskiego, została dobudowana facjata i kolumnowy portyk z reprezentacyjnym gankiem. Prawowici właściciele opuścili dwór w 1939 r. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że rejon Milewo – Glinki stanowił podstawę wyjściową do wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii na terytorium Prus Wschodnich w dniu 4 września 1939 r. Jej oddziały zostały rozlokowane następująco: 9 Pułk Strzelców Konnych ze szwadronem tankietek w Milewie, 5 Pułk Ułanów z brygadowym Szwadronem Kolarzy w Glinkach, zaś stanowiący odwód 10 Pułk Ułanów w lesie na południe od tej miejscowości. W samym dworze znajdował się punkt opatrunkowy. Po wojnie dwór ulegał dewastacji i został doprowadzony do ruiny, aż w 1993 r. został całkowicie rozebrany, a ówczesny właściciel miał go odbudować, co się jednak nigdy nie stało.
Z oryginalnych elementów pozostały jedynie schody, których podest wejściowy ganku zdobiła mozaika z kolorowych kamieni z napisem „SALVE” [z łac. WITAJ], która być może została ona zaprojektowana przez samą Wandę Siemiradzką. W dniu wczorajszym opisana powyżej mozaika z podestu wejściowego dworu w Glinkach trafiła do naszych zbiorów. Niestety nie udało jej się pozyskać w jednym kawałku (jest dość spora ok. 4 x 2 m, schody okazały się solidnie wykonane, a upływ czasu tez zrobił swoje), ale mamy nadzieję, że już wkrótce „złożymy” ją ponownie w całość i będziemy mogli zaprezentować wraz ze stosowną tablicą informacyjną przy budynku Muzeum Historycznego w Grajewie.
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować grupie osób, dzięki których inicjatywie i działaniom cała akcja została przeprowadzona, a wyjątkowa pamiątka z przeszłości zachowana dla potomnych. Są nimi: Jan Gorzoch (syn żołnierza 9 psk i wnuk pracownika dworu), Henryk Piotrowski (syn kucharki z dworu Przyjemskich) z żoną Haliną, Łukasz Wiśniewskie (prawnuk szwoleżera 201 pułku i pracownika dworu), Leszek Foltyński (mieszkaniec miejscowości Glinki) oraz Dariusz Jabłoński (JABDAR Ruda) i dr Tomasz Dudziński (dyrektor GCK).