Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Mleka
Dnia 18 września 2021 r. Muzeum Mleka, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury wzięło udział w 29. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa – „Smaki Dziedzictwa”.
Wydarzenie rozpoczęło się od prelekcji „Mleczne inspiracje – pomiędzy przeszłością a teraźniejszością” przygotowanej przez Edytę Jankowską, Magdalenę Gryczan oraz Irenę Bąkałę.
Członkinie KGW Rydzewo inspirują się przede wszystkim kuchnią swoich mam, babć, smakami oraz tradycjami przez nich przekazywanymi, ulepszają je metodą prób i błędów. Tak powstają ich przepisy, którymi dzielą się z nami w swojej książce „Mleczne inspiracje”. Podczas pokazu robienia bułeczek drożdżowych z serem dowiedzieliśmy się, że jest to rodzinny przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie. Uczestnicy wydarzenia mogli spróbować słodkich drożdżowych serowych bułeczek oraz zsiadłego mleka.
Obejrzeliśmy wywiady z gospodyniami z Rydzewa, paniami Janiną Waszkiewicz oraz Wiesławą Gryczan, które opowiedziały nam o zapomnianych regionalnych mlecznych potrawach, takich jak np.: zupa z dyni z mlekiem czy też kluski ziemniaczane na mleku. Czy wiecie, że kiedyś była moda na picie gorącego mleka z pianką prosto od krowy?
Następnym punktem programu był warsztat dla dzieci z masy solnej „Słodkie mrowisko”. Najmłodsi mieszkańcy Grajewa zrobili ciasto z masy solnej „Mrowisko”, które pochodzi z tradycji kuchni litewskiej, ale jest bardzo popularne na Podlasiu, szczególnie na Sejneńszczyźnie i Suwalszczyźnie.
Na koniec warsztatów, ich uczestnicy otrzymali upominki od organizatorów akcji. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na wydarzenia organizowane przez Muzeum Mleka oraz Grajewskie Centrum Kultury.
Europejskie Dni Dziedzictwa. to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, promujący wartość dziedzictwa kulturowego. Jest to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Współorganizatorami akcji są: Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. EDD jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.