Projekt “Bądź(my) (cool)turalni“ realizowany był od marca 2020 r. przez Grajewskie Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.
Celem projektu było inicjowanie działań służących zaangażowaniu społeczności lokalnej w życie kulturalne miasta. Wykorzystanie potencjału kulturowego mieszkańców, odkrywanie talentów, pobudzenie i wzmocnienie aktywności społecznej.
Mimo trudności związanych z okresem pandemii, które uniemożliwiła nam w pełni realizację zaplanowanych działań, Grajewskie Centrum Kultury wspólnie z mieszkańcami z zaangażowaniem podjęło się wyzwania.
W I etapie części badawczej, przeprowadzono diagnozę potrzeb kulturalnych i potencjału kulturotwórczego mieszkańców. Wyniki diagnozy zostały przedstawione na spotkaniu podsumowującym 9 lipca 2020 r. w Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka. Spotkanie to było też inauguracją naboru oddolnych inicjatyw mieszkańców na działania, które wg nich są potrzebne w naszym mieście. 13 sierpnia w Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie odbyło się spotkanie połączone z wyborem i prezentacją zgłoszonych przez mieszkańców inicjatyw.
W wyniku otwartego naboru zostało zgłoszonych 6 inicjatyw. Dwie z nich zostały zgłoszone przez grupy formalne, zaś cztery przez grupy nieformalne.
Zgłoszonymi inicjatywami były:
nr 1 - “Zatańczmy razem”
nr 2 - “Urodziny Grajewa w jesiennej odsłonie”
nr 3 - “Z aparatem na rowerze - malownicze zakątki regionu”
nr 4 - “Cyknij fotkę”
nr 5 - “Historie z dna szuflady”
nr 6 - “Grajewskie pory roku”
Zgłoszone i zrealizowane w okresie IX-XI 2020 r. inicjatywy były odpowiedzią na wnioski zawarte w opracowanej wcześniej “Diagnozie potencjału kulturotwórczego mieszkańców” i dotyczyły zagadnień, które były nieco mniej obecne w dotychczasowej ofercie kulturalnej miasta, a w organizację których aktywnie włączyli się ich inicjatorzy. Dotyczyły różnych sfer kulturalnych m.in. tańca, fotografii, dziedzictwa historyczno-kulturowego, czy archiwistyki społecznej oraz były kierowane do różnych grup odbiorców poczynając od najmłodszych dzieci, a kończąc na mieszkańcach w wieku senioralnym.
Mamy głęboką nadzieję, że dzięki udziałowi w programie “Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2020” oraz realizacji naszego projektu udało nam się poznać potrzeby i potencjał kulturotwórczy mieszkańców, ale też zbudować wizerunek GCK jako instytucji otwartej na nowe pomysły i współpracę z mieszkańcami. Wierzymy, że udało nam się zwiększyć wśród mieszkańców poczucie tego, że MY = mieszkańcy mamy wpływ na “kulturę” w naszym mieście, która w młodzieżowym slangu może być “cool”. Stąd m.in. tytuł projektu “Bądź(MY) (cool)turalni”.